Pszenmix – cenna kasza dla zwierząt hodowlanych

Żywienie zwierząt hodowlanych, podobnie jak żywienie człowieka jest bardzo ważnym procesem podczas którego z pożywienia do organizmu przedostają się cenne wartości odżywcze. Pozwalają one na prawidłowy rozwój oraz zachowanie dobrego zdrowia. Jednym z wartościowych produktów idealnych dla żywienia wielu zwierząt hodowlanych jest pszenmix. Dlaczego warto go podawać?

Jak powstaje pszenmix?

Produkt ten powstaje podczas produkcji izoglukozy, dla której bazowym surowcem jest pszenica o zdecydowanie lepszych parametrach, niż pszenica paszowa. Proces produkcji polega na mieleniu ziaren pszenicy i oddzieleniu okrywy nasiennej, czyli otrębów od pozostałej części ziarna. W wyniku tych działań zostaje odseparowana część skrobi i gluten, które stanowią główny produkt tego procesu. Z kolei pozostała, płynna masa jest poprzez wirowanie i odparowywanie pozbawiana części wody, a następnie w postaci półpłynnej natryskiwana na oddzielone wcześniej okrywy nasienne.

Pszenmix – wartościowa karma dla wielu zwierząt

Produkt ten jest coraz bardziej doceniany przez wielu hodowców zwierząt domowych. I nic w tym dziwnego, gdyż posiada on bardzo bogaty skład. Zawiera on bardzo dużą zawartość białka, włókna oraz aminokwasów.
W porównaniu z pszenicą mix pszenny posiada:

  • wyższą zawartość białka do 21procent
  • wyższy poziom aminokwasów, nawet do 60 procent
  • wyższy poziom włókna do 6.80 procent

Ogromną zaletą tego produktu jest odpowiednia wilgotność, która wynosi nie więcej niż 9 procent. Zdarza się że 8 procent jest maksymalnym poziomem wilgotności. Karma ta posiada bardzo przyjemny aromat, zatem jest bardzo chętnie konsumowana przez wszystkie zwierzęta hodowlane. Doskonale nadaje się do żywienia: trzody chlewnej, indyków, kur niosek, strusi, bydła mlecznego i opasowego oraz brojlerów gęsich i kaczych.

Mix pszenny – zakup i przechowywanie

Obecnie produkt ten jest powszechnie dostępny na rynku. Jest on produkowany w postaci granulatu oraz płatków. Charakteryzuje się tym, że jego konsystencja nie jest pylista, a w skutek precyzyjnej obróbki termicznej zyskuje bardzo wysoką czystość mikrobiologiczną. Ponadto posiada on znacznie wyższą wartość energetyczną niż pszenica. Mix pszenny można śmiało porównać do wartości żywieniowej bardzo dobrej jakości pszenicy paszowej.
Decyzja o tym czy produkt ten będzie odpowiednim w diecie zwierząt hodowanych powinna zawsze być podejmowana po wcześniejszym zapoznaniu się z jego składem.

Niezwykle ważne jest przechowywanie tej karmy w odpowiednich warunkach. Pomieszczenie powinno być wolne od wilgoci. Musi ono być suche oraz chłodne.

Dostępny na rynku mix pszenny pakowany jest w big-bagach o różnej pojemności, która często wynosi nawet tysiąc kilogramów. Dostępne są również mniejsze opakowania. Decydując się na zakup warto wybrać takiego dostawcę, który dostarczy produkt w wyznaczone miejsce w atrakcyjnej cenie.

Podawanie zwierzętom hodowlanym tej karmy jest bardzo ekonomiczne. Ten wysokiej jakości surowiec paszowy, jest bowiem znacznie tańszy od tradycyjnej pszenicy paszowej, co w dużym stopniu przekłada się na zmniejszenie kosztów żywienia zwierząt.

Author: balkon-profil.com.pl