W procesie zgrzewania chodzi o odkształcenie materiału, który to przenika, a gdy ostygnie, to tworzy trwałe i wytrzymałe połączenie. Proces spajania ma na celu nagrzanie miejsce styku, tak aby można było mechanicznie docisnąć metal. W tym celu przydatne okazują się elementy, które pozwalają na szybszą i bardziej efektowną pracę oraz mniej awaryjne działanie.
W czym pomagają te elektrody?
Elektrody wahliwe mają za zadanie w pewnym sensie ochronić materiał w czasie procesu zgrzewania. Dzięki nim po spawaniu nie zostają ślady na metalu, a za sprawą charakterystycznej budowy tej elektrody można ją dopasować do elementów, które poddane są obróbce. Bezśladowe zgrzewanie punktów widocznych zdecydowanie jest korzystne, a automatyczne dopasowanie położenia części roboczej elektrody ułatwiające pracę. To innowacyjne rozwiązanie pozwala na ochłodzenie „czapki” elektrody. Wówczas górna część elektrody zostaje schłodzona, co sprawia, że jest ona trwała. Z uwagi na ich właściwości używa się ich w zgrzewarkach podwieszanych, a dodatkowo po użyciu elektrod można pozbyć się przebarwień blachy z jej zewnętrznej strony. Ten proces pozwala na wykonanie konstrukcji wysokiej jakości i to takiej, która jest trwała i porządna. Przez to też konstruktorzy mają później ułatwioną sprawę.
Co należy wiedzieć o tej końcówce?
Ma ona za zadanie przekazać prąd elektryczny do drutu spawalniczego. Do kontaktu elektrycznego dochodzi między podawanym drutem spawalniczym, a otworem końcówki. Końcówki prądowe to jedne z tańszych części uchwytu spawalniczego. Jednakże, gdy dojdzie do znacznego ich zużycia, to mogą przyczynić się do awarii. Ta z kolei może doprowadzić do przestoju produkcyjnego, a straty związane z ich zużyciem mogą przewyższyć koszt nowej części. Wynika stąd, że bardziej opłaca się zakupić nową część, a już na pewno nie doprowadzać do szybkiego zużywania się części. Do wad, do których może dojść w trakcie spawania ręcznego, jak i zrobotyzowanego zaliczamy te, które:
- powodują zatrzymanie procesu
- powodują brak zajarzenia, a więc np. zły start, niestabilność łuku
- wpływają na jakość spoiny
Jak można zabezpieczyć miejsce pracy?
Warto zainwestować w suchą, bezpośrednią podkładkę do lutowania, czy też spawania. W ofercie firmy jutec znajduje się chociażby specjalna mata, która posiada wielowarstwową konstrukcję. Dzięki niej przerywany jest przepływ ciepła. Sprawdza się więc nie tylko w branży sanitarnej, ale także w przemyśle budownictwa, np. w spawaniu rur lub zbiorników, jako że posłuży przy powolnym wyżarzaniu gorących elementów. Taka podkładka pozwala ochronić przez niepotrzebnymi oparzeniami, bo nie dochodzi do odpryskiwania spawalniczego. Pozwala więc na wykonywanie bezpiecznej pracy spawalniczej, czy szlifierskiej. W sprzedaży dostępna jest mata od jutec, która posiada powłokę Alufix potrzebnej do osłony obszarów palnych. Specjalna powłoka pozwala uchronić się przed rozpryskami, a żadna iskra spawalnicza nie trafi na skórę osoby podejmującej się wyżej wymienionych prac.
Najnowsze komentarze