Home › Co zobaczyc w Kijowie
Scroll down

Co zobaczyc w Kijowie

Ukraina staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem wycieczek. Jeśli dysponujemy czasem, warto zobaczyć jej stolicę - Kijów. To piękne miasto o trudnej historii dziś jest prawdziwą metropolią.

Kijów - śladami wielkich książąt


lwow_opera.jpg
Kijów to bardzo stare miasto - pojawia się w zapiskach armeńskich z VI wieku, w normańskich i islandzkich sagach, w źródłach arabskich. Z czasów, gdy rządzili nim wielcy książęta Rusi Kijowskiej, pochodzi chyba najsłynniejszy zabytek i symbol Kijowa - Ławra Peczersko - Kijowska. To gigantyczny kompleks o przeznaczeniu religijnym, nazywany kolebką wschodniosłowiańskiego prawosławia. Jej historia sięga XI wieku i zwiedzając ten wyjątkowy można to poczuć. Oprócz cerkwi czy muzeów, Ławra posiada również część dolną, którą koniecznie trzeba zwiedzić. To kompleks pieczar, w których znajdują się grobowce oraz podziemne świątynie. Ze świątyń warto również zobaczyć Monaster Św. Michała, którego historia ponoć wiąże się z chrztem Rusi. Niestety, obecny budynek jest gruntownie odnowiony, ponieważ oryginalny zniszczono i rozgrabiono w latach 30. XX wieku. Kolejną świątynią pamiętającą Ruś jest sobór Sofijski z XI wieku, To jedna z najstarszych zachowanych świątyń! Szukając śladów wczesnośredniowiecznych książąt warto także udać się do Złotej Bramy. Dziś stoi tam współczesna replika jednej z 3 bram wybudowanych przez Jarosława Mądrego. Biuro podróży Kresy.com organizuje wycieczki na Ukrainę do Lwowa dość regularnie - wchodząc na ich stronę WWW poznasz więcej szczegółów.

Współczesność i czasy niewoli

piekna_opera_lwowska.jpg
Jeśli w ramach wycieczki na Ukrainę wybieramy się właśnie do Kijowa, nie możemy nie odwiedzić słynnego Majdanu. To miejsce o wielu wymiarach. Centralny plac stolicy, ruchliwa ulica pełna najdroższych marek aut i luksusowych butków i jednocześnie świadek tragicznych wydarzeń Euromajdanu i walu Ukraińców o wolność. Dziś możemy zobaczyć to znicze i pamiątkowe zdjęcia oraz zabytki: pomnik Michała Archanioła i Berehyni, słowiańskiej bogini domowego ogniska. Jednak historia Ukrainy to także tragiczne czasy komunizmu, Wiele z jego pozostałości zobaczymy w mieście. Warto wybrać się do monumentalnego pomnika Matki Ojczyzny, którego okolica dziś jest popularnym miejscem spacerów mieszkańców Kijowa.